Raf Profilleri ve Etiketleri , ürün raflarında kullanılan ve ürün sıralarına göre belirli bir düzende konumlandırılan etiketlerdir. Düz raf etiketleri marketlerin ve mağazaların hem ürün kaydında verimi sağlamak açısından hem de müşterilere bilgi sunmak açısından kullanmaları gerek etiket  ve profil sistemleridir.


Raf Profilleri ve Etiketleri Ne İçin Kullanılır?

Raf Profilleri ve Etiketlerinin kullanım amacı, tüketiciyi ürün hakkında bilgilendirmek ve ürünün fiyat değerini de açık biçimde sunmaktır. Düz fiyat etiketleri, ürünün amacını, kullanım biçimini, markasını üzerinde yer alan karekod bilgisi ile de sunar.

Raf Etiketlerini reyonlarda genel olarak cam, şeffaf plastik, ahşap veya metal çerçeveler içinde konumlandırmak mümkündür. Bu yol ile müşterilerin ürün adını, markasını fiyatını rahatlıkla görmeleri sağlanır. Alışveriş yapan kişilere güvenilir bir imajı hissettirmek diğer yandan yasal mevzuata uygun şekilde ürünleri sergilemek için etiketlerin kullanılması gerekir.


Raf Profilleri ve Etiketleri Neden Kullanılmalıdır?

Düz raf etiketleri kullanma sebebi, yasal mevzuata uygunluğu sağlayabilmektir. Fiyat etiketleri sadece müşterilerin ürün hakkında bilgileri görebilmeleri için yasal açıdan da şart olduğu için mağaza ve marketlerde kullanılmalıdır. Fiyat etiketleri Tebliğ ve Yönetmelik kapsamında alınan kararlara göre, saha denetiminde aralıklar ile uygunsuz koşulların saptanabilmesi için etiketler kontrol edilir. Fiyat etiketleri ürünler ile uygun sıralamada reyonlarda sunan mağazalar, cezai her hangi bir işleme tabi olmazlar. Ancak raf fiyat etiketlerini açıkça sunmayan işletmeler belirli cezalar ile karşılaşırlar.

Fiyat etiketleri , verilerin işlenmesi ve perakende döngüsünde markanın değişen fiyatlandırma stratejilerinin takip edilmesi için kullanılması şart olan bir araçtır. Özellikle denetimlerde de fiyat değişimleri reyonlar üzerinden de incelendiğinden düz raf etiketlerinin ilgili alanlarda olması gerekir.